Skip to content

3 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 14, 1992

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0123
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1159
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
40%
Improvement Value:$148,600
60%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,529-0.6%
2024$5,564+40.1%
2023$3,972-0.4%
2022$3,986+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4472, Page 74