Skip to content

16 Juniper St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
32%
Improvement Value:$211,400
68%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931-0.6%
2024$6,975+40.1%
2023$4,979-0.4%
2022$4,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 9307, Page 928

Property Sale

Sale
$316,160
DeedBook 8741, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1990