Skip to content

381 Route 440Jersey City, NJ 07305

Built 1979

Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block26102
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C-BANK
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,420,000
99%
Improvement Value:$80,000
1%
Total Assessment$14,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$493,571-0.6%
2024$496,666+40.1%
2023$354,540-0.4%
2022$355,866+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979