Skip to content

17 Juniper St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$137,370
Last Sale Date
Feb 23, 1990

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$172,800
64%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,069-0.6%
2024$6,107+40.1%
2023$4,360-0.4%
2022$4,376+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,370
DeedBook 4267, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1990