Skip to content

30 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0327
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1128
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$158,800
62%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,757-0.6%
2024$5,793+40.1%
2023$4,135-0.4%
2022$4,151+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 9743, Page 751Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 8639, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1993