Skip to content

18 Alder St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0419
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$192,400
66%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,507-0.6%
2024$6,548+40.1%
2023$4,674-0.4%
2022$4,692+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990