Skip to content

21 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC0916
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$195,700
66%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581-0.6%
2024$6,622+40.1%
2023$4,727-0.4%
2022$4,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9474, Page 476Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 7891, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1990