Skip to content

43 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1991

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1018
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1286
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$175,700
64%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,134-0.6%
2024$6,173+40.1%
2023$4,406-0.4%
2022$4,423+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9887, Page 471Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7167, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1991