Skip to content

88 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1110
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1128
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$176,700
64%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,156-0.6%
2024$6,195+40.1%
2023$4,422-0.4%
2022$4,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 8689, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1990