Skip to content

91 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1113
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1128
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
39%
Improvement Value:$154,500
61%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661-0.6%
2024$5,696+40.1%
2023$4,066-0.4%
2022$4,081+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990