Skip to content

101 Cherry St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1123
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1159
Description25-3S-D-612U(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$163,500
62%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862-0.6%
2024$5,898+40.1%
2023$4,211-0.4%
2022$4,226+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 9638, Page 759Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8256, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1990