Skip to content

1 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S600U-D(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
26%
Improvement Value:$274,800
74%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347-0.6%
2024$8,399+40.1%
2023$5,996-0.4%
2022$6,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 9139, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1990