Skip to content

7 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S600U-D(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$192,200
66%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503-0.6%
2024$6,543+40.1%
2023$4,671-0.4%
2022$4,688+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9611, Page 543Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9446, Page 512Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1990