Skip to content

16 Dogwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1221
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description23-3S-D594U(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$192,200
66%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,503-0.6%
2024$6,543+40.1%
2023$4,671-0.4%
2022$4,688+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500
DeedBook 9137, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1990