Skip to content

25 Walnut St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 21, 2010

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description2S-3S-D594UH(24
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$273,700
73%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322-0.6%
2024$8,375+40.1%
2023$5,978-0.4%
2022$6,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8730, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1994