Skip to content

4 Dogwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1990

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D594U(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$159,700
62%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,777-0.6%
2024$5,813+40.1%
2023$4,150-0.4%
2022$4,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 9592, Page 79Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$109,729
DeedBook 4514, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1990