Skip to content

8 Cedar St.Jersey City, NJ 07305

Built 1992

Last Sale Price
$399,999
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1708
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D594U(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$189,900
66%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451-0.6%
2024$6,492+40.1%
2023$4,634-0.4%
2022$4,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,999
DeedBook 9745, Page 398

Property Sale

Sale
$399,999

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 9745, Page 398Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 9319, Page 412Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$261,500
DeedBook 9122, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1992