Skip to content

25 Cedar St.Jersey City, NJ 07305

Built 1992

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC1801
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S-D594U(24)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage27.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$224,100
69%
Total Assessment$323,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215-0.6%
2024$7,260+40.1%
2023$5,183-0.4%
2022$5,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 9756, Page 676Recorded7/3/2023

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7750, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1992