Skip to content

84 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$114,578
Last Sale Date
Jan 26, 1994

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
36%
Improvement Value:$179,800
64%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226-0.6%
2024$6,265+40.1%
2023$4,472-0.4%
2022$4,489+11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,578
DeedBook 4694, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1994