Skip to content

25 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1994

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2412
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$220,100
69%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126-0.6%
2024$7,170+40.1%
2023$5,118-0.4%
2022$5,138+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 9596, Page 415Recorded9/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1994