Skip to content

40 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2416
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
32%
Improvement Value:$214,200
68%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,994-0.6%
2024$7,038+40.1%
2023$5,024-0.4%
2022$5,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9221, Page 232Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8767, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1993