Skip to content

46 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2422
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1271
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$181,800
65%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,270-0.6%
2024$6,310+40.1%
2023$4,504-0.4%
2022$4,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 9871, Page 420NU CodeFamily (1)Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7799, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1993