Skip to content

19 Cottonwood St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block26102
Lot7
QualifierC2519
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-D594U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage26.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$220,400
69%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132-0.6%
2024$7,177+40.1%
2023$5,123-0.4%
2022$5,142+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9514, Page 452Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8864, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1993