Skip to content

12 Locust St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC2612
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$246,300
70%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912-0.6%
2024$7,961+40.1%
2023$5,683-0.4%
2022$5,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9276, Page 212Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8670, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1993