Skip to content

14 Locust St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC2707
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
22%
Improvement Value:$383,200
78%
Total Assessment$491,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969-0.6%
2024$11,037+40.1%
2023$7,879-0.4%
2022$7,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9487, Page 623Recorded5/28/2020

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7757, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1993