Skip to content

9 Fir RoadJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$702,500
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
17%
Improvement Value:$521,500
83%
Total Assessment$629,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,057-0.6%
2024$14,145+80.2%
2023$7,850-0.4%
2022$7,879+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$702,500

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9739, Page 974NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2023

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9509, Page 904

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9509, Page 904Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 9494, Page 636Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1993