Skip to content

39 Locust StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 10, 2009

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
26%
Improvement Value:$311,400
74%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,365-0.6%
2024$9,424+40.1%
2023$6,727-0.4%
2022$6,752+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8705, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1993