Skip to content

47 Locust StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3406
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164U-HG(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,796
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
26%
Improvement Value:$313,100
74%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403-0.6%
2024$9,462+40.1%
2023$6,754-0.4%
2022$6,780+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,796DeedBook 9549, Page 957NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1993