Skip to content

1 Willow StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2018

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3601
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
24%
Improvement Value:$351,400
76%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258-0.6%
2024$10,323+40.1%
2023$7,369-0.4%
2022$7,396+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9214, Page 87Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8934, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1993