Skip to content

54 Birch St.Jersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3805
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1988
Description18-3S-164U-HG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
23%
Improvement Value:$364,900
77%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,310-0.6%
2024$10,376+41.5%
2023$7,335-0.4%
2022$7,364+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 7033, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1993