Skip to content

1 Droyers Pointe Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC5101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1398
Description25-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$200,200
65%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,882-0.6%
2024$6,925+40.1%
2023$4,944-0.4%
2022$4,962+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9886, Page 980NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$341,250

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9288, Page 832Recorded3/8/2018

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 7010, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1995