Skip to content

25 Willow St.Jersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$143,068
Last Sale Date
Jul 28, 1995

Property Information

Block26102
Lot9
QualifierC5301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1554
Description25-3S-264U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage13.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$236,600
69%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695-0.6%
2024$7,743+40.1%
2023$5,527-0.4%
2022$5,548+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$143,068
DeedBook 4888, Page 118