Skip to content

219 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1930

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 10, 1998

Property Information

Block26201
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
32%
Improvement Value:$201,600
68%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619-0.6%
2024$6,660+40.1%
2023$4,754-0.4%
2022$4,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5310, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1930