Skip to content

197 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$103,593
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block26201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description1S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
44%
Improvement Value:$121,900
56%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866-0.6%
2024$4,896+40.1%
2023$3,495-0.4%
2022$3,508+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$103,593

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9445, Page 51NU CodeDoubtful title (14)Recorded10/25/2019

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

DeedBook 9043, Page 262Recorded6/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965