Skip to content

150 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Dec 9, 2009

Property Information

Block26904
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description1.5S-BT-B-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
18%
Improvement Value:$252,500
82%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862-0.6%
2024$6,905+40.1%
2023$4,929-0.4%
2022$4,948+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

DeedBook 8706, Page 961Recorded12/28/2009

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 7611, Page 209NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6073, Page 290