Skip to content

181 Mc Adoo AveJersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 24, 1977

Property Information

Block26201
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
45%
Improvement Value:$127,200
55%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,118-0.6%
2024$5,150+40.1%
2023$3,676-0.4%
2022$3,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3229, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1962