Skip to content

135 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block26201
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$239,500
73%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358-0.6%
2024$7,404+40.1%
2023$5,285-0.4%
2022$5,305+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,806

From:

To:

Sq Ft2,610DeedBook 9325, Page 697Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8530, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1963