Skip to content

130 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 26, 1991

Property Information

Block26201
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
40%
Improvement Value:$130,500
60%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,573-0.7%
2024$4,604+43.2%
2023$3,215-0.4%
2022$3,228+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4410, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1920