Skip to content

142 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 26, 2017

Property Information

Block26201
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
35%
Improvement Value:$155,500
65%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,382-0.6%
2024$5,415+40.1%
2023$3,866-0.4%
2022$3,880+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9240, Page 743NU CodeNominal consideration (25)Recorded9/27/2017

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 9146, Page 418Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$365,650
DeedBook 8212, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1922