Skip to content

71 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 18, 1986

Property Information

Block26202
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$243,300
73%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443-0.6%
2024$7,489+40.1%
2023$5,346-0.4%
2022$5,366+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3602, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1964