Skip to content

359 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$1,010,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block26203
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$464,200
84%
Total Assessment$554,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,375-0.6%
2024$12,453+40.1%
2023$8,889-0.4%
2022$8,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,010,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9834, Page 999Recorded7/19/2024

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 7662, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2005