Skip to content

335 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block26203
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
53%
Improvement Value:$79,800
47%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,792-0.6%
2024$3,815+40.1%
2023$2,724-0.4%
2022$2,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5569, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1900