Skip to content

163 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Dec 9, 1991

Property Information

Block29801
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage765
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
47%
Improvement Value:$108,700
53%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,299-6.1%
2024$4,577+40.1%
2023$3,267-0.4%
2022$3,280+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4453, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1959