Skip to content

221 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block26301
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
29%
Improvement Value:$240,000
71%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,505-0.6%
2024$7,552+40.1%
2023$5,391-0.4%
2022$5,411+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9279, Page 134Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920