Skip to content

96 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block26301
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C

Assessment

Land Value:$137,700
25%
Improvement Value:$413,300
75%
Total Assessment$551,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,304-0.6%
2024$12,381+40.1%
2023$8,838-0.4%
2022$8,871+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9108, Page 612Recorded3/28/2016