Skip to content

30 Highview Rd.

Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 1995

Property Information

Block26302
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
33%
Improvement Value:$190,000
67%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299-0.6%
2024$6,339+40.1%
2023$4,525-0.4%
2022$4,542+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970