Skip to content

24 Highview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Sep 11, 1984

Property Information

Block26302
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
33%
Improvement Value:$190,600
67%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384-0.6%
2024$6,424+40.1%
2023$4,586-0.4%
2022$4,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 3426, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1970