Skip to content

22 Highview Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 6, 2009

Property Information

Block26302
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page263

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
27%
Improvement Value:$258,100
73%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905-0.6%
2024$7,954+40.1%
2023$5,678-0.4%
2022$5,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8650, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1970