Skip to content

122 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1919
Apartment

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block26406
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
48%
Improvement Value:$605,700
52%
Total Assessment$1,165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,030-0.6%
2024$26,193+40.1%
2023$18,698-0.4%
2022$18,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

DeedBook 9471, Page 282Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$902,000
DeedBook 8824, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1919