Skip to content

74 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 13, 2023

Property Information

Block26402
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
10%
Improvement Value:$466,700
90%
Total Assessment$515,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,516-0.6%
2024$11,588+325.0%
2023$2,727-0.4%
2022$2,737+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9781, Page 471NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

DeedBook 9454, Page 178Recorded12/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1922